Lentynos su LED apšvietimu įrengimas

Kadangi palangėse visų savo augalų nesutalpinu, o ir manęs netenkina augalų, žiemojančių be papildomo apšvietimo, vaizdas ir būklė, tai tenka naudoti nenatūralios šviesos šaltinius. Naudoju LED juostas kaip papildomą apšvietimą ant palangių augantiems augalams, tas pačias LED juostas naudoju ir lentynuose sutalpintiems augalams, kurie jokios natūralios šviesos negauna.

Rinka siūlo specialias fitojuostas, tačiau, mano pastebėjimu, nemažai gėlininkų naudoja paprastas baltos šviesos (šaltos baltos ir šiltos baltos) juostas. Aš daugiausia naudoju šaltos baltos šviesos juostas, bet turiu ir specialias fitolempas ir fitojuostas, labai didelio jų pranašumo prieš pigesnes balta spalva šviečiančias nepastebėjau. Lentynuose visiškai be natūralios šviesos, tik su šalta balta šviesa mano augalai auga, žydi, daigeliai išleidžia šaknis, sudysta sėklos ir suformuoja sveikus jaunus augalus, net ir šviesos spektrui jautresni margalapiai augalai nepraranda savo atspalvių, jei tik uženka šviesos intensyvumo.

Apačioj  piešinukai. Pirmi du tai šviesos spektras, reikalingas augalo fotosintezei:

antras LED juostų baltos šaltos ir šiltos spalvų spektras:

Faktas, kad jokios lempos nepakeis natūralios šviesos, bet neturint kitų alternatyvų, baltos šaltos ir šiltos derinys tikrai yra neblogas sprendimas. Kadangi aš nesu tikra, ar brangiau kainuojančios specialiai augalams skirtos fitojuostos tikrai atitinką tą spektrą, kurį nurodo gamintojas, nematau prasmės daugiau į jas investuoti. Ateity aš apsiribosiu tik baltos šaltos ir šiltos spalvų deriniu.

Paminėsiu, kad mano augalai ankstyvą pavasarį keliauja į šiltnamį, po to į lauko vazonus ir atšalus orams iki lapkričio vėl būna šiltnamyje, taigi prisisotina natūralios šviesos. Todėl aš nelabai pergyvenu, jei namuose žiemos poilsio metu jie gauna nevisai pilnavertį apšvietimą.

Taigi, ko reikėtų lentynai įrengti?

Reikia lentynos ir  LED juostų ir kelių priedų.

Lentynų turiu ne vieną.. Aš turiu ir galingas juostas 24V ir aliuminio profilius su LED diodais. Bet jei man reikėtų dabar nuo nulio viską įrenginėt, bet jau su sukaupta per kelis bandymus patirtimi, tai visisškai pasitenkinčiau LED juostomis 5050 12V. Paprastos baltos spalvos 5m ritės kainuoja iki 5USD, fitojuostos 7-9USD . Perku internetu parduotuvėje aliexpress.com, kas ieškos- ieškom “LED strip 5050”, šalta balta spalva bus cold white arba white, šilta balta – warm white, fitojuostas surasim įvedę į paiešką “grow strip”. Perku neatsparias vandeniui, “non waterproof”.

Lentynai, kurios plotis yra 30 cm aš naudoju 4 eiles LED juostos. Čia kambario temperatūroje laikomiems augalams. Šaltoje patalpoje (5-15C) laikomiems augalams virš lentynos priklijavau tik 3 eiles juostos.

Perkant LED juostas ritėse, jas rekia sukarpyt reikiamomis atkarpomis, priklijuoti prie lentynų ir kiekvieną atkarpą reikia nuosekliai sujungti su sekančią.

Tam naudojami jungtukai (angl. led strip connector 10mm, 2 connector)

Va taip tas jungtukas sujungia dvi juostos dalis:

Vienintelė problema yra ta, kad jungtukų laidelis yra trumpas. Jo užtenka sujungti LED juostų atkarpas vienoje lentynoje, bet neužtenka sujungti tarpusavyje vieną lentyną/aukštą su kita. Tuomet yra du variantai. Arba prilituoti ilgesnį laidą (reikia pirkti atskirai), kuris sujungs paskutinę LED juostos atkarpą su sekančios lentynos pirma atkrarpa.  Arba prakirpti per vidurį turimo dvigubo jungtuko laidą, ir prijungti tarp gautų 2 dalių papildomą laido atkarpą va tokiais jungtukais:

Aišku, kas turi namie patikimą ir sukalbamą litavimo meistrą, gali pasinaudoti jo pagalba, viską sulituoti ir nepirkti jokių jungtukų.

Kai visos LED juostos bus sujungtos į vieną nuoseklią grandinę (nesumaišom pliuso su minusu, jungiam pliusą su pliusu, o minusą su minusu! ant juostų viskas surašyta), paskutinę atkarpą reikės sujungti su adapteriu, o adapteris jungiamas į elektros rozėtę. Tam laidą, kuriuo baigiasi paskutinė LED juostos atkarpa, sujungiam su tokiu jungtuku (aliexpress.com jis vadinasi 5.52.1mm Female Plug):

o jau šį jungtuką jungiam su adapteriu 12V, o adapterį- į rozėtę.

Reikia apskaičiuoti, kokios įtampos (A) adapterio reikia. Tai priklauso nuo to, kokio ilgio LED grandinė gaunasi. Fitojuostos 5metrams reikia adapterio 5-6A (amperų), paprastai baltos šviesos 5 m juostai reikai adapterio 2,5-3A.

Aš būtinai naudoju ir laikmatį.

Laikmatis įjungia ir išjungia šviesą nustatytu laiku, taip pat tam tikrais intervalais (kas 1,5-2val) išjungia visą sistemą 15kai minučių, kad neperkaistų LED juostos ir adapteris.

Laikmačius, kaip ir lentynas perku LT, visas kitas priemones aliexpress.com parduotuvėje.

Beje, augalams nėra labai svarbu, per kurį laiką jie gaus būtiną šviesos kiekį. Mano lentynos “dirba” 14-15val/dieną. Jei, tarkim, lentynos stovėtų ten, kur jų šviesa man trukdytų ir norėčiau sutrumpinti jų “darbo valandas” iki 10-12val/dieną, tuomet klijuočiau LED juostas tankiau, ir augalai gautų daugiau šviesos, bet per trumpesnį laiką. Taip pat reikia prisiminti, kad kuo šalčiau laikomi augalai, tuo labiau susilpnėja jų vegetacija ir tuo mažiau šviesos jiems reikia.

Mano vienos lentynos su 3 įrengtais “aukštais” (30x60cm kiekviena lentynėlė) savikaina (pačios lentynos ir visų priedų) apie 30EUR. E.energijos sąnaudos iki 2,5EUR/mėnesiui.

Labai stengiausi daug maž aiškiai išdėstyt informaciją. Tikiuosi, kad  ji bus naudinga kam nors.

 

Please follow and like:
Facebook
Facebook
INSTAGRAM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *